
Pontszerzési lehetőségek
- Touchdown(TD): Touchdownt akkor ér el a csapat, ha egy játékosuk az ellenfél célterületére (endzone) viszi be a labdát, vagy az irányító a célterületen álló társának dobja a labdát, aki a labdát birtokolva legalább egyik lábával érinti a talajt. A touchdown 6 pontot ér. Touchdownt elérhet a védő- és a támadócsapat is: a védő a labdaszerzés után közvetlenül, a támadó pedig egy akciósorozat végén (lehet passz vagy futás eredménye is).
- Touchdown után a labda a háromyardos vonalra kerül, és innen a támadócsapat még bónuszpontokat szerezhet, kétféle módon:
- Extra point, Point after touchdown(PAT): Egy 20 yardos field goal kísérlet a kapuval szemben. Touchdown után általában ezt a megoldást választják. A magyar nyelvben elterjedt a jutalompont kifejezés használata is. Egy pontot ér.
- Kétpontos kísérlet: A kétpontos kísérlet esetén a cél az, hogy a kétyardos (illetve háromyardos) vonalról indulva újra át kell juttatni a labdát a gólvonalon, egyetlen kísérletből, hasonlóan a touchdownhoz. Siker esetén két pontot ér, és akkor alkalmazzák, amikor különlegesen fontos a jutalomponthoz képest plusz 1 pont megszerzése.
- Field goal(FG): Akkor kerül rá sor, ha a támadócsapat három kísérletből nem tesz meg 10 yardot, és negyedikre a kapura lövést választják, illetve, ha már nincs idő más módon pontot szerezni. Akkor sikeres, ha az U alakú kapu szárai között halad át a labda, a kapu keresztszára fölött. Három pontot ér.
- Safety: A védőcsapat akkor éri el, ha a támadóegység labdás emberét annak saját célterületén szerelik vagy kikényszerítik a pályáról. Ilyen lehet még mikor a támadó csapat egy rossz snap miatt kidobja az endzone-ból vagy ha a támadó csapat a saját célterületén belül szabálytalankodik (pl holding a saját endzone-ban). Ez ráadásul a támadási jog átadásával (free kick) is jár. Eléggé ritkán fordul elő, és két pontot ér.
Fontosabb kifejezések
- Drive: Az a támadássorozat, ameddig a támadó csapat birtokolja a labdát.
- First down: Ha egy csapat a rendelkezésre álló legfeljebb négy kísérletből eléri a célt, a minimálisan 10 yardot, first downt ér el.
- Free kick/Safety punt: Safety után az azt elszenvedő csapat hajtja végre a 20 yardos vonaláról. Lehet punt, ilyenkor a punter a saját kezéből rúgja el a labdát, illetve pontrúgás (placekick) is.
- Fumble: Akkor következik be, amikor a labdás játékos elejti a labdát. Történhet védői ráhatásra, vagy egyszerű technikai hibából eredően, de alapfeltétel, hogy előtte birtokolni kell a labdát. Az így szabaddá váló labdát bármelyik csapat megszerezheti (a labdát elvesztő is). Nem beszélünk fumble-ről, ha például az elkapó nem tudja megfogni a passzt.
- Fumble lost: Labdaejtés következtében történő labdavesztés. Következmény támadáscsere, vagy ha a labdát megszerző védő eljut a célterületig, akkor touchdown.
- Huddle: A huddle során a játékok előtt az irányító és a támadó csapat többi tagja egymással szemben állva megbeszélik a következő playben alkalmazott taktikát.
- Interception(IT): A védőjáték egyik leglátványosabb eleme. Akkor történik, ha védő megszerzi a quarterback (irányító) által előrepasszolt labdát. Az interception következménye a támadáscsere, de ha a labdát megszerző védő eljut az ellenfél célterületéig, akkor touchdown.
- Incomplete pass: Annak az esetnek a neve, mikor a támadóegység egy tagja (a támadófal és a quarterback kivételével) nem tudja megfogni a passzt. Ez lehet technikai hiba, vagy védői ráhatás. Alapfeltétele hogy a támadóegység egy tagja nem birtokolja a labdát az elkapás pillanatában. A labda földre esésekor a játék véget ér.
- Kickoff: Kezdőrúgás. A két félidő elején és touchdown vagy mezőnygól után.
- Kickoff return: A kickoff során elrúgott labda visszahordása, amit az elkapó csapat a lehető legtovább próbál visszavinni.
- Passing play: Ebben az esetben az irányító a labdát rövid (10 yardnál rövidebb), vagy hosszú (10 yardnál hosszabb) passzal juttatja el általában az elkapónak (wide receiver vagy tight end). A labdának minden esetben át kell haladnia a “line of scrimmage”-en, különben futásnak minősül, és ebben az esetben a támadófal mehet előre blokkolni.
- Rushing play: Az irányító nem passzol, hanem átadja a labdát valamelyik futó kezébe, aki futással próbál meg területet nyerni.
- Play: A labdának a talajról való elindítása és halottá válása közötti időtartam.
- Punt: Általában akkor kerül rá sor, ha az edző úgy ítéli meg három kísérlet után, hogy nincs esély first downra vagy field goalra, és inkább az önkéntes támadási jog átadását választják. Ilyenkor a támadócsapat rúgója lehető legmesszebb próbálja rúgni a labdát. Ha az alapvonalon megy ki a labda, a másik csapat a 20 yardos vonaláról kezdheti meg a támadását.
- Punt return: A punt során elrúgott labdát a másik csapat elkapva a lehető legtovább próbálja visszahordani, hasonló módon, mint kickoff után. Ha a visszahordó játékos úgy látja, hogy nincs esélye visszafutásra, mert a rúgó csapat tagjai túl közel lesznek hozzá az elkapás pillanatában, és nem akar fumble-t kockáztatni, az elkapás előtt keze felemelésével ún. „fair catch”-et kérhet. Ilyenkor nem hordhatja vissza a labdát, viszont az ellenfél őt sem támadhatja, és az akció onnan indul, ahol elkapta a labdát.
- Sack: Ez akkor következik be mikor az irányítót a védő(k) a labdával a kezében állítják meg.
- Tackle: A védő(k) által szabályosan végrehajtott szerelés, a támadás megállítása.
- Timeout: Időkérés. Egy csapatnak félidőnként három időkérésre van módja, és ezalatt a játékidő áll.
- Touchback: Akkor van touchback, amikor a játékos a labdát a saját endzone-jában szerzi meg, és letérdel vele. Ilyenkor a támadás a 20 yardos vonalról indul. Kickoff, punt, interception vagy fumble után fordul elő.
- Field goal block: Ha mezőnygól kísérletnél egy védőjátékos leüti a labdát az elrúgás után.
Szabálytalanságok és büntetések
Ha a pályán lévő hét bíró szabálytalanságot lát, azt egy sárga kendő eldobásával jelzi. Több bíró is jelezhet, ugyanazt, vagy más szabálytalanságot is. A szabálytalanság megítélése a vétkes csapat területvesztésével jár, azaz a büntetés mértékének megfelelő yarddal hátrébb kell vonulniuk.
Néhány fontosabb szabálytalanság és az alkalmazott büntetések:
- Facemask: A szabálytalankodó játékos ellenfél sisakrácsát ragadja meg. Balesetveszélyes szabálytalanság, büntetése 5, illetve súlyosabb esetekben 15 yard.
- False start: A támadóegységből valaki a labda megindulása előtt bemozdul. 5 yardos büntetéssel jár.
- Defensive holding: Ha egy játék során a védőegység valamely tagja szabálytalan blokkolást hajt végre (nem feltétlenül a labdás emberen), akkor a büntetés kapcsán a támadócsapat 10 yardot mehet előre, és automatikusan első kísérlettel indít.
- Delay of game: Ha a támadó csapatnak nem sikerül elindítania a támadást a megadott idő alatt, 5 yardos büntetést kap.
- Offensive holding: Egy play során a támadóegység valamely tagja szabálytalan blokkolással segíti a labdás embert. 10 yard.
- Offensive/Defensive pass interference: Passz esetén az elkapó játékost előbb támadja a védője, illetve a védővel szemben szabálytalankodik az elkapó, mint hogy a labdát megkapná. 15 yard a büntetés, védelmi hiba esetén automatikus first downnal.
- Offside: A védőegységből valaki a labda megindulása előtt bemozdul. 5 yardos büntetés.
- Running into/Roughing the passer, kicker: A passz vagy rúgás után a passzoló vagy rúgó játékos szándékos támadása. Büntetése 5, illetve súlyosabb esetekben 15 yard.
- Block in the back: (hátulról lökés) Egy, a labdát nem birtokló játékos hátulról történő, derék feletti megérintése, lökése.
- Unsportsmanlike conduct: 15 yard büntetéssel és automatikus első kísérlettel “jutalmazzák”. Ebbe a témakörbe sok minden tartozik, lehet akár az ellenfél cukkolása, a bírókkal, ellenféllel vagy edzőkkel szembeni nem megengedett viselkedés, de még a szimulálás is
- Targeting: „Targeting” azt jelenti, hogy egy játékos célba veszi az ellenfél egyik játékosát olyan erőteljes kontakttal, amely túlmegy egy szabályos szerelés, vagy blokkolás végrehajtásán
Ennyi lenne a fontosabb dolgokból, ha érzésetek szerint kimaradt valami, vagy esetleg bármi egyéb téma lenne, ami még nem tiszta teljesen, akkor jelezzétek bátran a facebook-on hozzászólás vagy üzenet formájában és igyekszünk segíteni.
(ha tetszett, dobj egy like-ot,köszi)
Balogh Tamás (Kisnyúl)
(2019.05.23.)